Gry Online - zalety i wady
Przez
2020-11-04Czy granie w gry online może być pożyteczne ?
W gry online grają obecnie ludzie w różnym wieku, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jest to bardzo popularna forma rozrywki. Gry online służą nie tylko zabawie oraz rozrywce, ale także pełnią funkcje edukacyjne.
Istnieje wiele negatywnych opinii dotyczących gier komputerowych. Niektórzy uważają, iż wpływają one na wzrost poziomu agresji, zwłaszcza u młodszych osób. Gry online mogą także uzależnić graczy. Przeprowadzone badania, potwierdziły fakt, iż gry obniżają koncentrację oraz utrudniają komunikację z innymi ludźmi. Zbyt długie siedzenie przed komputerem niekorzystnie oddziałuje na zdrowie człowieka, przyczyniając się do wad postawy i przemęczenia wzroku. Gry są niebezpieczne dla osób z ADHD, które w wyniku obniżonego progu wrażliwości znacznie szybciej uzależniają się.
Czy gry online są zatem produktem, który przynosi tylko i wyłącznie szkody? Z gier online, podobnie jak z innych dostępnych dóbr na rynku należy korzystać z umiarem. Zastanówmy się jakie są zalety fajnych gier online. Złożone gry wymagają od graczy rozwiązywania trudnych zadań. Rozwijają u ludzi wyobraźnię przestrzenną, stymulują mózg, uczą logicznego myślenia. Umiejętności rozwinięte na danym etapie gry są wykorzystywane przez graczy na następnym. W ten sposób ludzie sprawinie łącza oraz analizują zdobyte informacje. Zdaniem psychologów gry logiczne oraz pamięciowe ćwiczą koordynację motoryczną i refleks. Natomiast gry ekonomiczne i gry strategiczne uczą gracza rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji. Gracze Internetowi muszą wypracować w sobie cierpliwość, ponieważ nie są oni w stanie od razu poznać wszystkie mechanizmy występujące w grach online. Niektóre z gier, w których uczestnicy współpracują z innymi osobami, kształtują umiejętności przywódcze, interpersonalne. Wszelkie zdobyte przez graczy umiejętności mogą być na pewno wykorzystane w realnym świecie.
Jakie funkcje mogą pełnić gry edukacyjne?
- symulacyjną- ukazują realne sytuacje, które mogą się przytrafić w życiu codziennym. Gracz zdobywa nowe doświadczenia, które wykorzystywane są przez niego na co dzień.
- motywacyjną- motywują graczy do osiągania postawionych celów życiowych.
- ułatwiającą – poprzez podejmowanie odpowiedniej strategii wykorzystywanej w grze, pomagają zrozumieć zagadnienia teoretyczne oraz skomplikowane procesy.
Edukacyne gry online można podzielić na następujące rodzaje.
- gry symulacyjne – uczą gracza zarządzania, strategii oraz reguł gry w przypadku gier sportowych
- gry bijatyki – rozwijają koordynację psychoruchowa, uczą szybkiego podejmowania decyzji, strategicznego myślenia. Gracz te umiejętności może wykorzystać w życiu codziennym, np. podczas prowadzenia samochodu
- role-plying – gracz wciela się w postać sceniczną, kształtuje jego charakter, decyduje o losach, samodzielnie podejmuje decyzje, za które jest w pełni odpowiedzialny. Dzięki określonych zachowaniom zdobywa nowe umiejętności, rozwija swoją sceniczną postać
- gry strategiczne – uczą metod stosowania określonej strategii, która może być wykorzystana przez gracza w codziennym życiu, np. w sytuacjach, gdy trzeba przewidzieć zamiary drugiej osoby.
- gry logiczne - gry logiczne online to chyba jedna z najważniejszych kategorii gier, która przyczynia się w znaczy sposób do rozwoju logicznego myślenia i jest to swietny trening dla naszego umysłu. Dla wszystkich fanów gier logicznych polecamy serwis https://gry-logiczne.pl
- gry na 2 osoby - jest to kategoria gier, która uczy współpracy i pracy w grupie. Grając w gry na 2 osoby, na jednym komputerze będziecie zmuszeni do wspólnej kooperacji w celu osiągnięcia wspólnego celu i wygrania. Gry tego typu rozwijają w graczach też chęć rywalizacji, co z pewnością jest pozytywne w kształtowaniu osobowości.
Zapraszamy wszystkich graczy do zabawy i gry w najlepsze, tylko fajne gry online za darmo w serwisue GryJupi.PL. Tysiące, darmowych gier czeka codziennie na Was do odkrycia bez konieczności pobierania ich na swój komputer czy telefon/tablet. Życzymy miłej gry i niezapomnianych pozytywnych wrażeń.